Rynek firm rekrutacyjnych

Na rynku działa wiele firm zajmujących się rekrutacją: agencje rekrutacyjne, firmy doradztwa personalnego, headhunterzy, firmy executive search – dla potencjalnego Klienta, może nie być do końca jasne, jakie są różnice w sposobach działania tych podmiotów i kto tak naprawdę odpowiada jego potrzebom.

Dlatego na początek kilka słów wyjaśnienia dotyczących rynku rekrutacyjnego.

Dzieli się on na 2 podstawowe segmenty:

  • firmy „contingency” (agencje / firmy doradztwa personalnego)
  • firmy „retained” (firmy executive search / headhunterzy / niektóre firmy doradztwa personalnego)

 

Z punktu widzenia Klienta, najbardziej widoczną różnicą pomiędzy tymi typami firm rekrutacyjnych jest sposób rozliczania się z nimi. Firmy działające na zasadzie „contingency” rozliczają się z Klientem w momencie zatrudnienia prezentowanego przez nie kandydata, czyli tzw. „success fee”. Z kolei firmy „retained” działają “na wyłączność” i część honorarium otrzymują przy podjęciu współpracy („retainer”). Ta pozornie niewielka różnica sprawia, że firmy z tych dwóch segmentów działają wg zupełnie innego modelu, a w konsekwencji świadczą kompletnie inne usługi.

Firmy “contingency”

Firmy „contingency” pracują nad bardzo dużą liczbą rekrutacji jednocześnie, często konkurując z wewnętrznymi działami HR klienta, czy też z innymi agencjami. W związku z tym firmy te nie inwestują znacznych zasobów w znalezienie odpowiedniego kandydata i zazwyczaj ograniczają się do bazy kandydatów, którą ta firma dysponuje. Co więcej, można się spodziewać, iż czym dana rekrutacja jest “trudniejsza” tym mniejsze będzie zaangażowanie firmy “contingency”, gdyż ewentualny zwrot z inwestycji staje się mniej prawdopodobny. Nie jest to bynajmniej żaden zarzut – inne działanie nie byłoby uzasadnione ekonomicznie.

Z racji tego, że firmy “contingency” pracują na dużym wolumenie projektów rekrutacyjnych Konsultanci nie mają czas by spotkać się z kandydatami osobiście, a dany kandydat może być przedstawiany wielu różnym firmom jednocześnie. Kandydatami będą najczęściej osoby, które aktywnie poszukują pracy.

Celem firmy “contingency” jest szybka prezentacja Klientowi jak największej ilości kandydatów, w nadziei, że któryś z nich zostanie zatrudniony.

Firmy “retained” / executive search

Firmy działające na zasadzie „retained” to firmy executive search, a Konsultanci w nich pracujący potocznie nazywani są headhunterami. Firmy executive search zdecydowanie bliżej współpracują z Klientem podczas całego procesu rekrutacji i docierają przede wszystkim do kandydatów pasywnych, czyli tych którzy nie poszukują aktywnie pracy.

Konsultant odpowiedzialny za rekrutację, na początku spotyka się po stronie Klienta z osobą, do której dane stanowisko będzie raportowało. Podstawą wszelkich działań jest dogłębne zrozumienie oczekiwań wobec kandydata, kontekstu rekrutacji, kultury firmy i wyzwań przed nią stojących. Celem jest by prezentowani kandydaci byli jak najbardziej „dopasowani” do wymagań stanowiska jak i samej organizacji. Na podstawie tych informacji firma executive search przygotowuje strategię poszukiwań, a następnie kontaktuje się bezpośrednio z potencjalnymi kandydatami. 

Dotarcie do właściwych kandydatów, którzy byliby nieosiągalni dla Klienta w inny sposób jest istotną wartością, którą wnoszą firmy “retained”. Niemniej istotne są również narzędzia i sposoby weryfikacji kandydatów. Przede wszystkim konsultanci firm executive search spotykają się osobiście ze wszystkimi kandydatami. Interview dotyka wielu aspektów: historii kariery i dogłębnej analizy poszczególnych doświadczeń, powodów zmian pracy, motywacji, słabych i mocnych stron, kompetencji interpersonalnych, oczekiwań finansowych etc. Ze względu na bardzo dobry przegląd rynku firmy te mogą przedstawić Klientowi zobiektywizowaną ocenę prezentowanych osób. Dodatkowo w tego typu rekrutacjach często sprawdzane są referencje lub przeprowadzane są testy osobowościowe, które pomagają we właściwej ewaluacji kandydata.

Firmy executive search są firmami doradczymi, których celem jest obiektywne doradzanie Klientowi odnośnie tego “kto” najlepiej odpowiada potrzebom danego stanowiska (biorąc pod uwagę bieżące warunki rynkowe, sytuację firmy, wyzwania przed nią stojące).

 

Różnice pomiędzy firmami rekrutacyjnymi

Podsumowanie

Żaden z zaprezentowanych powyżej sposobów działania nie jest ani lepszy ani gorszy. Podejmując decyzję o wyborze firmy rekrutacyjnej dobrze jest być świadomym istniejących pomiędzy nimi różnic i pamiętać, że oferują one zupełnie różne usługi. Firmy „contingency” świetnie sprawdzają się w rekrutacji na stanowiska niskiego i średniego szczebla, natomiast firmy „retained” to firmy executive search, które prowadzą rekrutacje na stanowiska kierownicze, gdzie wybór kandydata ma bardzo istotne znaczenie dla powodzenia firmy.

Ważna jest również kwestia jak rozróżnić jedne firmy od drugich. Obecnie, wiele agencji doradztwa personalnego pozycjonuje się jako firmy executive search, choć nie wszystkie z nich nimi są. Najłatwiej zapytać o ostatnie 10-20 rekrutacji i informacje, ile z tych projektów było rekrutacjami prowadzonymi na zasadzie „retained” lub jaki był średni poziom wynagrodzeń. Po uzyskaniu odpowiedzi na te pytania dowiemy się z jakiego typu firmą rozmawiamy.

 

Bądź na bieżąco.
Otrzymuj powiadomienia o nowych treściach